Słowo wstępu.

Cześć! Każda z nas jest inna i wyjątkowa, ale wszystkie potrzebujemy czasem chociaż chwili wytchnienia, chwili gdy spoglądamy w lustro i nie widzimy cellulitu na pupie, kilku nowych zmarszczek czy kolejnego siwego włosa, widzimy silną kobietę, która mimo ogromu przeciwności potrafi dalej stawiać czoła codzienności, być piękną, mądrą kobietą, może nieco roztargnioną, naiwną czy zagubioną, nieważne. Jednak, jeżeli możemy nazwać siebie kobietą, sprawmy by to słowo znaczyło więcej, niż inni potrafią sobie wyobrazić.

środa, 11 lipca 2012

Cukier


Co o nim wiemy, a co wiedzieć powinniśmy.


Mowa oczywiście o cukrze spożywczym, takim, którym słodzimy herbatę. Pod tą nazwą kryje się nic innego jak sacharoza, otrzymywana z buraków cukrowych i trzciny cukrowej.

Cukier rafinowany w procesie wytwarzania pozbawiany jest białek, wszelkich witamin oraz soli mineralnych. Pozostają same puste węglowodany i skrobia, których nie jesteśmy w stanie odpowiednio przetrawić bez udziału utraconych związków. W efekcie organizm wytwarza substancje w mniejszym lub większym stopniu toksyczne, takie jak kwas pirogronowy lub zmutowane cząsteczki cukrów. Kwas pirogronowy odkłada się z mózgu i systemie nerwowym, zaś zmutowane cząsteczki cukrów krążą w krwiobiegu zakłócając normalne procesy metaboliczne komórek, w związku z czym te obumierają. Po każdym spożyciu sacharozy występuje zakwaszanie organizmu, prowadzi to do wypłukiwania z organizmu cennych witamin, minerałów, w tym dużego odsetku wapnia oraz sodu, potasu, magnezu. (stąd próchnica!).
Cukier spożywany z innymi produktami w Coca coli, batonikach, słodkich napojach, którymi popijamy posiłki, skutkuje groźnymi fermentacjami w układzie pokarmowym, co odbija się nie tylko tak popularnymi dziś zaburzeniami trawienia, ale także na całym organizmie.

Czym to skutkuje?

Cząstki cukrów, których nie może zmagazynować wątroba zaokrąglają naszą pupę, biodra, brzuszek, dostają się do ważnych narządów(serce, nerki), stopniowo je osłabiając i niszcząc, powodują cukrzycę, u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zwiększa się odpowiedź na insulinę i glukozę.
Cukier powoduje kłopoty ze wzrokiem, w tym zaćmę.
Zaostrza astmę, rujnuje trzustkę, przychyla się do powstawania żylaków.
Zaburza metabolizm.
Jest potężnym czynnikiem wywołującym cukrzycę.
Powoduje już wspomniany ubytek wielu witamin i mikroelementów oraz zaburzenia ich wchłaniania, co uniemożliwia prawidłowe działanie strategii niektórych osób "jem dużo słodyczy, ale stosuje wzmożoną suplementację witamin i składników mineralnych".

Oczywiście to nie wszystko, szkodliwe substancje znajdujące się w krwiobiegu docierają do mózgu, siejąc spustoszenie w układzie nerwowym, wypłukując z organizmu witaminę B, która jest niezbędna do prawidłowego działania mózgu.
Czujemy się zmęczeni, mamy zmniejszoną zdolność koncentracji i reakcji, szwankuje pamięć.
Możemy być bardziej agresywni, rozdrażnieni, senni, objawy te są zaostrzone u dzieci.
Z racji swojej "czystości", jest on pusty, porównywalny do używek typu palenie tytoniu.

Cukier jest przyczyną jeszcze wielu, wielu innych zaburzeń funkcjonowania naszego organizmu, a nawet jeżeli czujemy się względnie dobrze, nie warto codziennie forsować naszego organizmu, kto wie, czy za parę lat nie staniemy się ofiarami tej białej trucizny. Rezygnujmy z cukru na każdym polu, pijmy i jedzmy produkty bez cukru, lub z obniżoną jego zawartością, stosujmy cukry: fruktozę i glukozę, które rozkładają się na przyjazne naszemu ciału związki.
Gdzie znaleźć przyjazne cukry?
Oczywiście w owocach, miodzie, nektarze.Jak wzbogacić cukier rafinowany? 

Sacharozę możemy w łatwy sposób rozłożyć na przyjazną fruktozę i glukozę stosując się do poniższego przepisu.

75 dag cukru +200ml wody +20 dag miodu odstawić na 8 dni, 3 razy dziennie mieszając drewnianą łyżką.


Alternatywą może być także cukier trzcinowy, który nie jest rafinowany, zachowuje część składników mineralnych i witamin(niewiele).Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje o wpływie cukru białego na organizm:
dobrametoda.pl dlaczego cukier szkodzi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz